Segítség a családjog útvesztőiben!

Miért érdemes válóperes ügyvédhez fordulni?

Miért érdemes hozzám fordulnia, ha felmerül Önben a válás gondolata? Egyrészt házasságot csak bíróság bonthat fel, így azon túl, hogy a házasság felbontására irányuló peres eljárás útvesztőiben – megfelelő jogi segítség nélkül – könnyen eltéved az ember, nem árt tisztában lenni, már a válási procedúra legelején, vagy akár azt megelőzően, hogy Önnek milyen jogai és kötelezettségei vannak a válás során, illetve, hogy milyen következményei lehetnek a házasság felbontásának az Ön és családja életére vagy a vagyonára nézve. A házastársi közös vagyon megosztása bonyolult folyamat, amelyet jobb ha kifejezetten családjogra szakosodott ügyvéd vagy másnéven válóperes ügyvéd kísér végig. Ebben lehetek én a segítségére.

2018. január 1. napjával hatályba lépett az új polgári perrendtartásról szóló törvény, melynek – a házassági perek vonatkozásában – a legjelentősebb újítása a vagyonjogi kereset leválasztása a házassági perről. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy tilos a válóper és a vagyonjogi per összekapcsolása, ezeknek az egy perben történő elbírálása.

A családjog egy nagyon tág jogi fogalom. Ide sorolható a válóper, a vagyonmegosztás, a gyermekelhelyezés, a gyermektartásdíj, de az apasági vélelem megdöntése iránti peres és nemperes eljárás is.

Kérjen időpontot konzultációra! Jogi tanácsadás során választ kaphat többek közt arra, hogy mi az a közös vagyon, milyen összegű lehet a gyermektartásdíj, vagy, hogy hogyan tarthatja a kapcsolatot a külön élő, elvált szülő a gyermekével.

Leggyakrabban előforduló ügyek

Miben lehetek a segítségére?

Ismerje meg a családjogi ügyek összetettségét szakértő segítséggel! A válástól a gyermekelhelyezésig, az egyedi családi igényekre fókuszálva, szívemen viselem az ügyfeleim és családtagjaik sorsát és segítem őket az életük nehéz helyzeteiben. Bízza rám a válóperét, én megvédem a jogait és biztosítom a nyugodt jövőjét.

A házasság felbontására két féle módon kerülhet sor. Úgynevezett közös megegyezéssel vagy tényállásos bontóper keretében. Az első esetben a válás a felek közös akarata alapján, az általuk kötött és a bíróság által jóváhagyott – járulékos kérdésekre is kiterjedő – egyezség alapján történik. A másik esetben, ha nincs egyezség a felek között a járulékos kérdésekben, a bíróságnak fel kell tárnia a házasság megromlásához vezető okokat és döntenie kell a járulékos kérdésekben. (Arról, hogy mik azok a járulékos kérdések, lentebb olvashat a gyakran ismételt kérdéseknél.)

Ha a házassági vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, a házastársak között a házassági életközösség időtartama alatt házastársi vagyonközösség (törvényes vagyonjogi rendszer) áll fenn. A házastársak vagyonmegosztása szintén kétféleképpen történhet. Házassági vagyonjogi szerződéssel (házastársi közös vagyon megosztási szerződéssel) vagy házassági vagyonjogi per kezdeményezésével a bíróságon. (Arról, hogy mi az a közös vagyon és mi az a különvagyon, lentebb olvashat a gyakran ismételt kérdéseknél.)

A szülői felügyelet rendezése vagy köznyelven gyermekelhelyezés kulcsfontosságú lehet a válóperekben, de ugyanilyen fontos lehet az élettársi kapcsolatból született gyermekek esetében is. A szülők megállapodásának hiányában a bíróság arról dönt, hogy melyik szülő gyakorolja a szülői felügyeleti jogokat a gyermek(ek) felett, azaz a gyermeket melyik szülőnél helyezi el. A szülői felügyeleti jog a gyermek nevének meghatározását, a gyermek gondozását, lakóhelyének és tartózkodási helyének meghatározását, a gyermek nevelésének és életpályájának megválasztását, a gyermek vagyonának kezelését és a gyermek törvényes képviseletét foglalja magában.

A házassági bontóperben a szülőknek kötelező megállapodniuk a kiskorú gyermeket illető tartás tekintetében, ellenkező esetben a gyermektartásdíjat a bíróság határozza meg. A kiskorú gyermek tartására a szülő a saját szükséges tartásának korlátozásával is köteles. A gyermektartásdíj iránti perek alatt a gyermektartásdíj meghatározását, a gyermektartásdíj felemelését és gyermektartásdíj leszállítását egyaránt értjük.

A gyermeknek joga, hogy különélő szülőjével személyes és közvetlen kapcsolatot tartson fenn. A gyermeket nevelő szülő vagy más személy köteles a zavartalan kapcsolattartást biztosítani. A kapcsolattartásról a házassági vagy a szülői felügyelet rendezése iránti perben a szülők egyezséget köthetnek; egyezségük hiányában a kapcsolattartásról – kérelemre vagy a gyermek érdekében hivatalból – a bíróság dönt. A kapcsolattartásról a bíróság vagy a gyámhatóság a gyermek korának, egészségi állapotának, életkörülményeinek, a szülők személyes körülményeinek és az ítélőképessége birtokában lévő gyermek véleményének figyelembevételével rendelkezik.

Élettársak esetén is van lehetőség vagyonjogi szerződést kötni, előzetesen vagy utólag de az élettársi közös vagyon megosztását a bíróságtól is lehet kérni. Az élettársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat az élettársi együttélés idejére szerződéssel rendezhetik. A szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását.

Az apaság vélelmét azon az alapon lehet megtámadni, hogy az, akit a vélelem alapján apának kell tekinteni, a gyermek anyjával a fogamzás idejében nemileg nem érintkezett vagy a körülmények szerint egyébként lehetetlen, hogy a gyermek tőle származik. Az apaság vélelmének megtámadására a vélelmezett apa, az anya, a gyermek, a gyermek halála után leszármazója jogosult. Az apaság vélelmének megdöntése iránti eljárásban kiemelten fontos a határidők megtartása, így amennyiben tudomást szerez arról, hogy az Ön apasága az adott gyermek esetében kizárt, mihamarabb forduljon ügyvédhez jogi segítségért.

Apai jogállást házassági kötelék, élettársak esetén emberi reprodukcióra irányuló különleges eljárás, apai elismerő nyilatkozat vagy bírósági határozat keletkeztet.

Az apaság bírósági megállapítását az anya, a gyermek, a gyermek halála után leszármazója és az apa kérheti.

Időpont egyeztetés

Hívjon vagy kérjen időpontot, segítek!

    Időpontfoglalás





    Ne stresszeljen feleslegesen, bízza az ügyét egy határozott válóperes ügyvédre, én leveszem a terhet a válláról.

    Íme rögtön 4 dolog amiben segíteni tudok Önnek.

    Forduljon hozzám bizalommal, ha felmerült Önben a válás gondolata, vagy csak szeretne tisztában lenni jogaival, lehetőségeivel. A tanácsadás időtartama 1 óra, ennek keretében felmérjük az Ön lehetőségeit, és választ kaphat kérdéseire az Ön problémájával kapcsolatban. Konzultációra e-mailben,  telefonon vagy a honlap jobb felső sarkában tud időpontot egyeztetni.

    Gyakran előfordul, hogy a felek a vitás kérdések tekintetében nem állnak olyan távol egymástól. Ilyenkor lehet segítségükre a válóperes ügyvéd, aki segíthet a feleknek, peren kívül közös nevezőre jutni. Az egyeztetés a vitás kérdésekről jellemzően a felek együttes jelenlétében és az ügyvéd közreműködésével/irányításával zajlik, amelynek során lehetőség van a jogvitát mindkét fél számára megnyugtató módon rendezni. Peren kívüli egyeztetésekre sor kerülhet irodámban, vagy akár azon kívül is. Ne a per legyen az első megoldás!

    Előfordul, hogy a peren kívüli egyeztetések nem vezetnek eredményre, ilyenkor érdemes ügyvédhez fordulni, aki hatékonyan segít jogai érvényesítése érdekében. Házastársa akadályozza Önt a gyermeke láthatásában, vagy nem fizet tartásdíjat? Forduljon hozzám! A peres eljárás kezdetétől annak végéig határozott fellépéssel és felkészültséggel képviselem érdekeit.

    A házassági vagyonjogi szerződések alaki feltétele, hogy azt ügyvéd készítse és ellejegyezze. Ha a házastársak a házastársi közös vagyont szerződéssel osztják meg, a szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták. Az internetről letöltött szerződések ügyvéd nélkül érvénytelenek, joghatás kiváltására alkalmatlanok, így nem érnek semmit. A vagyonjogi szerződések elkészítésével kiemelkedően nagy felelősséggel jár, éppen ezért az ügyvédi munkadíj mértéke is ezt tükrözi, az a házastársi közös vagyon mértékéhez igazodik. Minden ügy egyedi, a házastársakra vonatkozó szerződéses rendelkezéseket ügyenként határozzuk meg, a szerződést ennek megfelelően szövegezzük és készítjük. Nincs két egyforma háztartás, nincsen két egyforma vagyon. A vagyonjogi szerződések elkészítése komoly családjogi és kötelmi jogi szaktudást igényel éppen ezért nincsen lehetőség sem „minta küldésére” sem pedig arra, hogy azt az ügyfél az internetről összevadászott tartalom alapján maga írja meg és azt az ügyvéd csak „lepecsételi.”

    Határozott fellépés, hogy az eljárás bármely szakaszában biztonságban érezhesse magát.

    Gyakran ismételt kérdések

    Mi az a közös vagyon?

    Házastársi vagyonközösség esetén a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek.

    Mi számít különvagyonnak?

    A házastárs különvagyonához tartozik:

    1. a házastársi vagyonközösség létrejöttekor meglévő vagyontárgy;
    2. a házastársi vagyonközösség fennállása alatt általa örökölt vagy részére ajándékozott vagyontárgy és részére nyújtott ingyenes juttatás;
    3. a házastársat mint a szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog, kivéve a vagyonközösség fennállása alatt esedékes díjat;
    4. a személyét ért sérelemért kapott juttatás;
    5. a személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy; továbbá
    6. a különvagyona értékén szerzett vagyontárgy és a különvagyona helyébe lépő érték.

    Mi az a szülői felügyelet?

    A szülői felügyeleti jog köznapi nyeven gyermekelhelyezés. A szülői felügyeleti jog valójában jogok összessége, amelybe beletartozik a a gyermek nevének meghatározása, a gyermek gondozása, lakóhelyének és tartózkodási helyének meghatározása, a gyermek nevelésének és életpályájának megválasztása, a gyermek vagyonának kezelése és a gyermek törvényes képviselete.

    Mennyi a gyermektartásdíj összege általában?

    A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt. A tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25 százalékában kell meghatározni.  A gyermektartásdíj meghatározása során figyelembe kell venni:

    1. a gyermek indokolt szükségleteit
    2. mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét
    3. a szülők háztartásában eltartott más – saját, mostoha vagy nevelt – gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli
    4. a gyermek saját jövedelmét
    5. a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokat.

    Mennyi időbe telik elválni?

    Közös megegyezés esetén a legjobb esetben is körülbelül 4 hónap mire a bíróság meghozza a jogerős ítéletét a házasság felbontásáról. Ún. tényállásos bontóper esetén ez akár több év is lehet.

    Mi az a közös megegyezéses válás?

    Közös megegyezéses válásnak azt nevezzük, amikor a házastársak egyezséget tudnak kötni a házasság felbontásáról és a hozzá tartozó összes járulékos kérdésről, úgy mint a szülői felügyelet, kapcsolattartás, gyermektartás, lakáshasználat, és adott esetben a házastársi tartás.

    Mi az a tényállásos bontás?

    Tényállásos bontópernek azt nevezzük, amikor a házastársak nem tudnak megállapodni a házasság felbontásáról vagy az ahhoz kapcsolódó járulékos kérdéskről, úgy mint a szülői felügyelet, kapcsolattartás, gyermektartás, lakáshasználat és adott esetben a házastársi tartás és ezekben a kérdésekben a bíróságnak kell döntenie a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján.